Często słyszę od rodziców słowa: “do logopedy? A po co? Przecież ładnie mówi… ” a dziecko oddycha przez usta, ma przetrwały niemowlęcy tryb połykania, wadę zgryzu i odmawia jedzenia twardych pokarmów (jabłka, marchewki, skórki od chleba)… Brzmi znajomo???

Kiedy rodzic powinien skonsultować się z logopedą? Nigdy na to nie jest za późno, a im wcześniej zdiagnozowana nieprawidłowość, tym łatwiej i szybciej można jej zaradzić. Logopeda oceni budowę narządów mowy, sprawdzi czy dziecko dobrze słyszy, prawidłowo oddycha i przełyka. Czasem wystarczy krótka rozmowa, by rozwiać wszelkie wątpliwości.W razie potrzeby specjalista dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i pokaże jak je wykonywać.

Może się tak zdarzyć, że trafisz do poradni, gdzie zaproponują ci badanie dziecka dopiero w wieku5- 6 lat. Nie daj się zbyć! Pamiętaj – na świecie jest wielu logopedów! W wieku przedszkolnym dziecko rozpoczyna już naukę czytania i pisania. Jak poprawnie czytać i pisać kiedy się jeszcze nie umie dobrze mówić? Zlikwidowanie wad wymowy (szczególnie tych utrwalonych) wymaga czasu, rok może nie wystarczyć. Im mniej dziecko będzie ćwiczyło, tym praca będzie dłuższa, a efekty mniejsze. Pamiętaj o tym!!!

 

Dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym dobrze jest skonsultować z logopedą :

* gdy dziecko ma za krótkie wędzidelko języka,
* ma problem z polykaniem pokarmów
* nie chce jeść pokarmów stałych
* ma wadę zgryzu
* oddycha z otwartymi ustami
* język układa między zębami, sepleni
* urodziło się z zagrożonej ciąży,
* urodziło się w wyniku wczesnego porodu lub przez cesarskie cięcie , przez co dziecko może być słabsze o wrażliwszym układzie nerwowym,
*ma zdiagnozowane wady anatomiczne (rozszczep podniebienia, zespół Pierre’a Robina),
*urodziło się z wadami genetycznymi,
*z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Wczesne zaobserwowanie nieprawidłowości, konsultacja logopedyczna oraz wprowadzenie ćwiczeń pomoże  zapobiec opóźnieniom rozwoju mowy . Logopeda, badając przygotowanie i zdolności noworodka do przyjmowania pokarmu, może z dużym prawdopodobieństwem ocenić możliwości dziecka do rozwoju mówienia. Logopeda także pokaże i nauczy rodziców maluszka, jak można oddziaływać na mięśnie zaangażowane w proces mowy (oddechowe, kontrolujące ustawienie głowy, zębów, twarzy i jamy ustnej, klatki piersiowej), regulując ich nieprawidłowe napięcie.

Małe dzieci i dzieci w wieku przedszkolnym

– gdy dziecko po roku życia nie nawiązuje kontaktów werbalnych z otoczeniem

-gdy nie kieruje wzroku za twarzą rodzica, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego

-gdy rzadko gaworzy, a często długo i jednostajnie płacze po 12 miesiącu życia

– gdy nie wypowiada prostych słów typu mama, tata, daj, papa po 24 miesiącu życia.

– gdy po 36 miesiącu życia dziecko nie potrafi skupić uwagi , podczas gdy opiekun czyta mu książeczkę lub opowiada bajkę

– gdy po 36 miesiącu życia mowa dziecka jest uboga, niewyraźna lub niezrozumiała (zrozumiała tylko dla najbliższych)

– gdy przedszkolak ma problem z płynnym wypowiadaniem się, a do komunikacji używa gestów lub krzyków

 

Przedszkola często mają w swojej ofercie zajęcia logopedyczne. Najczęściej są to zajęcia grupowe, profilaktyczne, gdzie dzieci ćwiczą razem z prowadzącą osobą. Niestety, w takiej formie zajęć nie uczestniczą rodzice. Z tego powodu nie ma możliwości powtarzania tych ćwiczeń w domowym zaciszu. W przedszkolu może zostać postawiona wstępna diagnoza, natomiast dokładna diagnostyka jest możliwa na spotkaniu indywidualnym. Dobrze by w zajęciach uczestniczył także rodzic. By wiedział jak pracować z dzieckiem w domu by utrwalić efekty terapii. Niestety, samo się nie naprawi. Potrzeba systematycznej i ukierunkowanej pracy.

 Macie pytania ? Piszcie!!!

Pozdrawiam serdecznie Małgorzata Urbaniak-Jaraszek

@Dziecko u dentysty

@dr Małgosia Przyjazna Stomatologia

@Przyjazna Stomatologia Łódź

@Przyjazna Stomatologia Pabianice