Mimo, że stomatologia dziecięca w Polsce jest coraz popularniejsza, nadal jest bardzo duża nieświadomość i niedoinformowanie prozdrowotne wśród rodziców i opiekunów dzieci. Z jednej strony, na każdym kroku bombardują nas reklamy w TV past do zębów i gum do żucia bez cukru, ale z drugiej strony, ta sama TV pokazuje reklamy batonów, cukierków, żelków… W teorii produktów zdrowych bo bogatych w witaminy, wapń, żelazo, z dużą ilością mleka i orzechów… I najlepszym prezentem dla dziecka, bez którego, według wielu babć, dziadków, wujków i cioć, dziecko nie może się obejść.

W Polsce niestety nadal króluje stereotyp dentysty z poprzedniej epoki „dentysty-sadysty”, bezdusznego oprawcy torturującego pacjentów. Dorośli taki obraz dentysty przekazują dzieciom. Często w sposób nieświadomy, przy rodzinnych dysputach towarzyskich, gdy prześcigają się w wyolbrzymianiu doznań, objawów, cierpień i poziomu niezrozumienia przez lekarza.

W gabinecie, to rodzice często są bardziej przerażeni faktem wizyty niż ich pociechy. Zawsze w duchu uśmiecham się ciepło, kiedy po wizycie dziecka, rodzic pyta „a co to za nowoczesna metoda, to leczenie zębów prysznicem? Czy u dorosłych też się tak da?” , „Szkoda, że jak my byliśmy mali, to nie było takich metod. I to nic nie bolało???” – na co dziecko odpowiada. „Łaskotało. Uwielbiam prysznic!!!”

W Internecie istnieją fora tematyczne- parentingowe, o rozszerzaniu diety, fit mamy, sprzedam-kupię-zamienię… ale nie ma miejsca, gdzie rodzice mogliby w sposób rzetelny zasięgnąć wiedzy na temat stomatologii dziecięcej. Dlatego powstało facebookowe forum Dziecko u dentysty. Zapraszam serdecznie do polubienia profilu. Macie pytania ? Piszcie!!!

Pozdrawiam serdecznie Małgorzata Urbaniak-Jaraszek

@Dziecko u dentysty

@dr Małgosia Przyjazna Stomatologia

@Przyjazna Stomatologia Łódź

@Przyjazna Stomatologia Pabianice